Tapetování

Velmi často se dnes setkáváme s použitím tapety jako doplňku dekorací v interiéru nebo se tapety používají jako součást nábytkového systému.

Zdaleka už není pravidlem, že když zvolíme tapetu, pak od stropu k zemi a to na všechny stěny v místnosti. Často se tapetuje pouze jedna stěna nebo třeba jen jeden nebo několik pruhů tak, aby se zvýraznil nebo naopak potlačil určitý prvek v místnosti.

Jejich hlavní výhodou je skutečnost, že oproti jiným obložením stěn jsou hotovým, v rolích dodávaným materiálem, který po nalepení nepotřebuje žádné další ošetření a speciální péči.

Podle použitého materiálu rozlišujeme:

Papírové tapety

Zahrnují tapety z potištěného, raženého a mačkaného papíru. Mohou být barevně vzorované, hladké nebo ražené. Za obzvlášť kvalitní se považují dvojvrstvé ražené tapety označované jako duplexní.

Vinylové tapety

Jsou vhodné do všech typů interiérů (zdi, sádrokartony, umakart, různé omyvatelné nátěry). V závislosti na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy je možno tapety použít pro různé účely. Koupelnové tapety na stěnu s označením (3 vlnovky) je možné použít do vlhkého prostředí, např. do koupelny a WC. Vinylové tapety na zeď mají velmi dobrou krycí schopnost při použití na křivé a popraskané stěny.

Vliesové tapety

Tento druh tapet je díky jednoduchému zpracování stále v oblibě.

Pro výrobu vliesových tapet se používá jednostranně impregnovaný vlákninový nosný materiál. Je tvořen převážně z buničiny a textilních vláken, která jsou spojena pojivem. Tím se dosáhne maximální rozměrové stability. Materiál se navíc vyznačuje vysokou propustností vzduchu a vodní páry.

Další zvláštností vliesových tapet je fakt, že se lepidlo může nanášet jak na tapetu, tak na stěnu. Vliesové tapety na rozdíl od papírových také nevyžadují čas na provlhčení a jsou bez problému použitelné ve vlhkém prostředí.

Textilní tapety

Patří k nejstarším druhům nástěnných dekorací vůbec. Tyto tapety jsou vytvořeny spojením systému nití na papírovém nebo vliesovém nosiči. Variace mohou být opravdu mnohotvárné – např. malé šňůry, plsť, lýko, syntetická nebo přírodní vlákna apod.

Velurové tapety

Vzor je natištěn klihem a na tuto vrstvu jsou elektrostaticky nanášena velmi krátká přírodní nebo chemická vlákna. Tato vlákna se zachytí jen na klihem natištěných vzorech, zbytek se odsaje.

Velurové tapety jsou velmi náročné na zpracování a nejčastěji se používají v památkové péči a ve stylových prostorech. Také jejich cena bývá vyšší než u ostatních druhů tapet.

Tapety z přírodních materiálů

Tyto tapety jsou taktéž v posledních letech velmi oblíbené a vyhledávané. Jsou tvořeny rostlými, upravenými a dodatečně zpracovanými přírodní materiály (např. tráva, listy, korek, bambus).

Přetíratelné tapety

Zastupují zvláštní skupinu tapet, které se ještě dodatečně upravují. Přetíratelné tapety jsou vyráběny z různých materiálů (papíru, vliesu, skelného vlákna, plastů nebo textilu) v rozličných strukturách (geometrické vzory, květinové vzory apod.). Dalo by se říci, že se jedná o polotovary, kterým až teprve nátěr propůjčí konečný vzhled a tím daný vzor vystoupí do popředí.

Obrazové tapety na zeď (fototapety)

Tapety jsou charakteristické velkými motivy znázorněnými fotograficky či malbou. Díky digitálnímu tisku jsou dnešní možnosti výběru vzorů téměř neomezené.