Garnýžové systémy

Pro upevnění záclon a závěsů je třeba použít některý z prvků závěsného systému. Základní výběr ovlivňuje styl interiéru a také prostor, který je nám k uchycení poskytnut. Je důležité si uvědomit, zda budeme garnýž připevňovat do stropu nebo do ostění nad okno. V případě atypických oken, šikmin, oblouků atp. jsou nám k dispozici tzv. technické garnýže, které nám pomohou zvládnout zastínění např. obloukových oken, ať už se jedná o oblouk v arkýři nebo v klenbě. Taktéž dokážeme s jejich pomocí zastínit okno v šikmině nebo vikýři.

Jednotlivé profily lze různě tvarovat – ohýbat, napojovat. Z toho vyplývá jejich již zmíněné použití u atypických oken (arkýř, klenba, rohová okna, šikminy).

Tyto kolejničky je možno také vybavit ovládacím systémem. Nejčastěji se používá šňůrové ovládání, méně časté je pouhé doplnění o tahací tyč.

Pro náročné klienty máme v nabídce garnýže s elektrickým ovládáním s možností doplnění o dálkový ovladač. Taková kolejnice má na jedné straně umístěn motor s přijímačem signálu, který je překrytý závěsovinou a tedy zůstává zraku pozorovatele skryt.

Ovládání

Stěnový přepínač – stisknutím tlačítka závěsy zastřete a nebo rozestřete.

Časový spínač – Nastavíte si časy, kdy chcete, aby se závěsy automaticky zastíraly a zase rozestíraly.

Dálkový ovladač – Ovládat Vaše závěsy takto můžete z pohodlí Vaší oblíbené sedačky. Jedním ovladačem je možné ovládat až 16 ks pohonů. Je možné je seskupovat nebo naopak ovládat každý samostatně.

Tyto garnýže lze připojit do systému tzv. inteligentního domu, kdy můžete naprogramovat nejrůznější operace ve Vašem domě. Tento systém podporuje pasivní bezpečnost Vašeho domu. Přestože nejste doma, rozsvítí se světla, zastřou závěsy, atd.

Moderní garnýžové systémy

Nabídka je opravdu velmi rozmanitá. Moderní styl zastupují převážně garnýže v kovovém provedení. Můžete volit mezi tyčovými garnýžemi válcového profilu nebo profilu hranatého, koncovky mohou být minimalistické a nebo naopak zdobené např. krystaly (Swarovski), dřevem nebo kovem v odlišném barevném nebo materiálovém provedení. V prostorách, kde nechceme upoutat pozornost na garnýž, požijeme buďto lankový systém nebo některou z technických kolejnic.

Technické garnýžové systémy

Jsou rozhodně nejpoužívanější skupinou při řešení zastínění oken. Prakticky žádný z hotelů se dnes neobejde bez systémů 2 až 3 kolejnic, kdy na jedné je zavěšena záclona, na druhé závěs a případně na třetí se zavěšuje 100% zatemňovací závěs, tzv. blackout. V tomto případě „obyčejné“ závěsy plní funkci pouze dekorační a není potřeba je řasit na celou šíři okna resp. garnýže.

Klasické garnýžové systémy

Nejlevnější variantou jsou garnýže dřevěné, a to tyče s kroužky. V nabídce jsou v několika tloušťkách, od 20mm přes 28 mm až po 35 mm a případně 60 mm (tady už ovšem cenu nelze považovat za ekonomicky výhodnou). V posledních letech jsou již na ústupu garnýže „kastlíkové“. Nejčastější volbou do stylových interiérů jsou garnýže kované a nebo mosazné.