Kuchyně, jídelny

Kdybychom se měli detailněji věnovat produktům, které dnes výrobci kuchyní mají ve své nabídce, zabere nám tato kapitola hezkých pár stránek. Zda zvolíte kuchyni v klasickém nebo moderním stylu je Vaše volba. Obojí má své přednosti. Důležité je věnovat pozornost vybavení kuchyně. Použití kvalitního kování, nejlépe s doživotní zárukou, vhodně zvolené typy skříněk a jejich otvírání, dostatek pracovního místa, návaznost jednotlivých pracovních zón, dostatek skladovacích prostorů-toto jsou stěžejní body při projektování Vaší kuchyně. Přestože se rozhodnete např. pro kuchyni v klasickém stylu, která bude dokonale imitovat kuchyni našich prababiček, je možné i v této kuchyni aplikovat všechny dnes dostupné technické „vychytávky“. Usnadní Vám to mnohé z činností, přičemž estetický dojem nebude nikterak narušen.

Ve stručnosti zmíním jen několik, dle mého názoru, zajímavých nápadů:

Jak na kuchyňský odpad?

Drtič odpadu:

Je vestavný kuchyňský spotřebič, který se montuje jako pokračování dřezového odtoku-mezi dřezovým a kanalizačním odtokem. Díky drtiči odpadků se jednoduše během krátké chvilky zbavíte nejnepříjemnější části kuchyňského odpadu. Vaše kuchyně bude stále čitá, hygienická, bez poletujícího hmyzu. Odpad je rozmělněn do kašovité konzistence a odtéká přímo přes odpadní soustavu do čističky. Ušetříte část nákladů za svoz domovního odpadu a navíc přispějete k ochraně životního prostředí, protože používáním drtiče omezíte používání nákladních automobilů pro svoz odpadu a tím omezíte tvorbu škodlivých zplodin.

Jak pracuje drtič odpadu, si můžete prohlédnout zde:

Co je možné drtit:

Zbytky ovoce a zeleniny, vaječné skořápky, drůbeží a rybí kosti, nedopalky cigaret, papírové ubrousky a filtry.
Co se drtit nesmí?

Sklo, plasty, kovové předměty, hliníkové fólie, lastury z ústřic.
Koše na separovaný odpad:

V případě, že z jakéhokoliv důvodu nechcete použít drtič, doporučuji alespoň použití odpadkových košů na tříděný odpad. Může být rozdělen na několik sekcí – dle Vašeho rozhodnutí. Samozřejmě tyto sortery můžete použít i v případě, kdy je Vaše kuchyně drtičem opatřena. Sortery jsou perfektně přizpůsobeny praktické moderní kuchyni, která dbá na ochranu životního prostředí. V nabídce jsou portery s funkčními detaily pro komfortní ovládání, dokonalé využití prostoru a optimální hygienu. Můžete volit z několika velikostí, do různých typů skříněk. Je možné je do kuchyňské linky zabudovat i dodatečně.

Koš na separovaný odpad

Shoz odpadu

Velmi praktickým doplňkem je použití shozu odpadu. Tímto otvorem – bez otvírání dvířek skříňky – můžete rovnou do koše vhazovat odpad.

Shoz odpadu

Bezúchytkové zásuvky

Další možností je použití bezúchytkových zásuvek. Stačí se lehce dotknout (např.kolenem) šuplíku, který se automaticky otevře.

Jak si v kuchyni udržet pořádek?

Není nic snadnějšího než vybrat z nepřeberné škály modelů vnitřního vybavení právě to, které Vám bude nejlépe vyhovovat. Naši designéři Vám ochotně poradí s vhodným členěním a doporučí optimální variantu přesně podle velikosti Vaší kuchyně, resp. domácnosti.

Ostrůvková kuchyně

Představuje velmi oblíbené dispoziční řešení kuchyňské sestavy. Aby byl ostrůvek opravdu 100% funkční, je potřeba jej opatřit přívodem elektřiny, případně i vody. Často se zapomíná na zásuvku, kde je možné připojit nejrůznější spotřebiče potřebné při vaření. Typickým příkladem může být např. tyčový mixér, kterým v průběhu vaření můžeme rozmixovat připravované jídlo přímo v hrnci, aniž bychom hrnec museli kamkoliv přenášet. Je pravdou, že umístění takové zásuvky je složitější, jelikož nemáme žádnou opěrnou zeď za pracovní plochou. Na trhu je několik variant výsuvných elektrických zásuvek určených právě k tomuto využití.

Jídelny

Stůl odpovídající velikosti rodiny a pohodlné židle jsou hlavními atributy jídelny. Není důležité, zda pro jídelnu máte vyhrazenu zvláštní místnost nebo je napojena na kuchyni a obývací pokoj nebo se jedná „pouze“ o jídelní kout v kuchyni. Důležitý je dostatek prostoru jak pro stolování, tak kolem stolu, aby stolovníci měli pohodlí a možnost se kolem stolu pohybovat. Je dobré počítat s rozložením stolu pro případ, že Vás navštíví přátelé a budete s nimi chtít strávit příjemné chvilky u dobrého jídla. Nabídka stolů i židlí je velmi rozsáhlá, opět záleží na stylu, ale taktéž se musíme rozhodnout, jaký materiál je nám blízký. Můžeme dát přednost klasickému stylu, který je reprezentován ušlechtilými dřevinami v nejrůznějším zpracování, přes kombinace kovu a skla anebo může být stůl součástí kuchyňské linky a může navazovat na pracovní desku zhotovenou např. ze žuly, Corianu, umělého kamene, atd.