Ložnice

Jakým způsobem chcete tento prostor pojmout? Kolik prostoru Vaše obydlí celkově poskytuje?

Někdo ložnici vnímá jako místo, kde patří pouze postel a noční stolky, případně nějaké relaxační křesílko se stojací lampou… Někdo jiný v ložnici občas usedne za psací stůl. Stěny ložnice dalšího člověka naopak lemují šatní skříně. V ložnicích nacházejí časté uplatnění i solitérními prvky jakými jsou komody, němý sluha, stojací věšák.

Úložné prostory – skříně, šatny

Trendem je samostatná místnost nebo místnosti pro každého partnerů v těsném sousedství ložnice, která slouží jako samostatná šatna. Tato je podle velikosti vybavena dostatkem polic, zásuvek, šatních tyčí, atd. Nesmí chybět velké zrcadlo, sedák pro pohodlné oblékání a případně odkládání šatstva.

Postel

Nezáleží ani tak na rámu postele-ten tvoří hlavně estetický dojem. Daleko důležitější je správně vybraný rošt a matrace. Tyto dvě součásti musí být zvoleny tak, aby spolu správně fungovaly. Jiný typ matrace si žádá rošt polohovací a jiný např. rošt pevný.

Vybrat zdravotní matraci do postele není nejjednodušší záležitostí. Aby Vám vyhovovala tuhost, rozměry matrace a ještě se na lůžku pohodlně odpočívalo, není v dnešní záplavě různých dodavatelů snadné. Jen kvalitní matrace Vám poskytne pohodlný spánek, který je nejdůležitějším způsobem relaxace.

Matrace

Výběr té správné matrace je ovlivněn několika faktory, jakými jsou rozměry, váha, charakter užívání, zdravotní problémy a cena.

Rozměry – pohodlný spánek vyžaduje dostatečně velký lehací prostor. Délka lůžka by tedy měla přesahovat výšku postavy minimálně o 20 centimetrů (ideálně 25-30). Minimální šířka by měla být 80 cm, ale 90 nebo 100 poskytne více pohodlí. (dvoulůžko min. 160 cm).

Váha – každá matrace by měla být označena maximální hmotností, pro kterou je určena. Některé matrace mají značení ve stupních tuhosti.

Charakter užívání matrace – je rozdíl, zda pořizujeme matraci pro příležitostné spaní (chaty, ubytovny, hotely). Tady postačí matrace polyuretanové a některé sendvičové. Dobrou alternativou jsou i pružinové matrace. Jejich největší předností je jejich vzdušnost. Pro každodenní spaní vybíráme z matrací opravdu kvalitních. Zde zmiňuji především pěnové matrace s línou pěnou – zabraňuje proleženinám nebo latexové matrace, které se dokážou nejlépe přizpůsobit Vašemu tělu.

Zdravotní problémy – je nutné vybírat nejkvalitnější.

Cena – je ovlivněna kvalitou matrace. Při výběru matrací ze studených a viscoelastických pěn nebo z latexu musíme počítat s vyšší částkou.

Potah – potah matrace má několik důležitých funkcí. Odděluje tělo od jádra matrace, zajišťuje prodyšnost, absorbuje vlhkost a poté ji uvolňuje, udržuje čistotu a hygienu, plní i funkci estetickou. Rozhodně doporučuji snímatelný potah, který je možno prát v pračce. Renomovaní výrobci dnes dodávají standardně potahy, které jsou opatřeny uzávěrem a při svlékání se rozdělí na dva samostatné díly, které pohodlněji vměstnáte.