Úložné prostory

V každém interiéru se jeho obyvatelé potýkají s problémy jak co nejefektivněji uskladnit veškeré potřebné věci.

Je dobré na takové prostory myslet již v projektu, ale ne každý má to štěstí, že jeho obydlí disponuje dostatečným množstvím prostoru pro velkorysé řešení šaten, komor a jiných úložišť. V takových případech je nutné se s ukládáním věcí vypořádat jiným způsobem.

Vestavěné skříně

Dnes najdeme vestavěné skříně téměř v každé domácnosti.

Již při jejich plánování je důležité myslet na jejich vnitřní uspořádání. Do vrchních částí vestavěné skříně umístíme věci, které nepoužíváme příliš často. Obvykle tam skladujeme sezónní věci, které nebudeme v průběhu nejbližších týdnů či měsíců potřebovat. Dále mějme na paměti prostor pro dlouhé kabáty a šaty. Skříň lze vybavit i speciálním držákem na věšení kalhot. V jeho blízkosti obvykle umisťujeme zásuvku s rozdělovníkem na opasky, hodinky a jiné drobné doplňky. Další zásuvky mohou sloužit pro ukládání spodního prádla a ponožek. Široké zásuvky jsou praktické i k ukládání triček, povlečení i ručníků a ubrusů. Zásuvku totiž vysuneme a snadno se dostaneme i do její zadní části, na rozdíl od police, kde obvykle musíme přední sloupec prádla vyjmout ven, abychom se dostali pro věci umístěné v její zadní části.

Pro případ, kdy je potřeba do skříně uložit i úklidové a čisticí prostředky, je připravena spousta užitečných držáků, úchytů a pod., např. od výrobce Hettich.

Šatny

Ideálním řešením pro ukládání šatstva a doplňků je samostatná šatna.

V případě, že ve svém domě či bytě najdeme místo pro vybudování tzv. „walk-in“ šatny, máme vyhráno. Pak už je jen potřeba s rozmyslem plánovat a nezapomenout na žádný detail.

Nutností je umístění zrcadla, správné osvětlení, prostor pro odkládání věcí a v ideálním případě je dobré mít si kde sednout při oblékání nebo při přemýšlení, co na sebe. Pomůžeme Vám správně navrhnout police, výsuvné držáky na různé části oděvů, sklopné tyče, zásuvky případně koše nebo plastové kontejnery, boxy pro ukládání sezónního oblečení, atd.

Předsíňové odkládací stěny, věšáky

Po příchodu domů obvykle odkládáme svrchní šatstvo v předsíni. Proto je potřeba myslet i na vybavení tohoto prostoru.

Je to místo, kde zpravidla ukládáme i obuv, musíme tady mít dostatečně velký a praktický botník. Měl by být dobře omyvatelný, odvětraný a hlavně by se v něm boty neměly nikterak deformovat. Pro příchozí návštěvy, ale i pro obyvatele bytu, je nutný i prostor pro odložení bot před uložením do botníku.

Nezbytný je také dostatečný počet věšáků na kabáty a bundy. Neměla by chybět police pro odložení drobností a také je velmi praktická zásuvka, do které můžete odložit klíče, brýle a jiné drobnosti denní potřeby.

Pokud nám to prostor dovolí, ukládáme do předsíně i šátky, šály, rukavice. Opět bych doporučila systém zásuvek, ideálně pro každého člena rodiny alespoň jednu.